Data publikacji: 2024-10-12, 14:50

Ranking: Wydatki inwestycyjne samorządów 2021–2023

Nasza gmina, osiągnęła znakomite wyniki w corocznym rankingu magazynu „Wspólnota”, zajmując prestiżowe 30. miejsce w kategorii miasteczek.

Ranking ten odzwierciedla aktywność inwestycyjną samorządów i wyróżnia te, które najintensywniej inwestują w rozwój i poprawę warunków życia swoich mieszkańców.

W latach 2021 – 2023, nasza gmina zainwestowała średnio 2797,85 zł na osobę, co świadczy o znaczącym zaangażowaniu w podnoszenie jakości życia lokalnej społeczności .

Warto podkreślić, że w poprzednim roku również osiągnęliśmy imponujący wynik, plasując się na 229. miejscu w kategorii gmin wiejskich, a wśród gmin wiejskich naszego powiatu zajęliśmy pierwsze miejsce.

Te wyniki potwierdzają, że podejmowane przez nasze władze samorządowe decyzje są trafne i skutecznie przyczyniają się do ciągłego rozwoju i podnoszenia standardów życia w naszej gminie.

Metoda rankingu

Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2021–2023).

Kapituła chce w ten sposób uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu.